Idea projektu

Projekt „Chcieć to móc” to cykl dziesięciu warsztatów prowadzonych dla grupy młodzieży z Domu Dziecka OWDIR. Zapraszamy do zapoznania się z ideą i przebiegiem poszczególnych etapów naszego wyjątkowego projektu!

IDEA WARSZTATÓW: SPRAWDŹ, CZY CHCESZ BYĆ ARCHITEKTEM!

UCZESTNICY: Uczniowie gimnazjum, licealiści, młodzież w wieku 12-15 lat.

CELE: Głównym celem warsztatów było ułatwienie młodzieży poznania własnych uzdolnień i predyspozycji. Mamy nadzieję, że nasz projekt zainspirował uczestników do zastanowienia się nad wyborem własnej drogi zawodowej oraz pomógł w wyborze dalszej ścieżki edukacji. Dodatkowo, na zajęciach uczestnicy rozwinęli umiejętność pracy w zespole i uświadomili sobie znaczenie współpracy przy osiąganiu wspólnego celu. Zależy nam przede wszystkim na działaniu zgodnie z zasadą „chcieć to móc” i udowadnianiu, że naszą własną, ciężką pracą jesteśmy w stanie osiągnąć nasze cele i marzenia. Pragniemy pokazywać dzieciom i młodzieży, że aby coś mieć nie zawsze trzeba to kupić, ponieważ dzięki naszej głowie i pracy rąk jesteśmy w stanie zdziałać naprawdę wiele, wystarczy chcieć!

Drugim celem warsztatów było zwrócenie uwagi na znaczenie roli architektury w tworzeniu obrazu miasta i najbliższego otoczenia. Podczas warsztatów podejmowane były także różne zagadnienia związane z architekturą: projektowanie wnętrz, budownictwo, geodezja, planowanie przestrzenne, dizajn, etc. Chcieliśmy zaprezentować młodzieży jak najwięcej zawodów i działalności związanych z architekturą oraz szeroko pojętym budownictwem. W związku z tym, przedstawiliśmy, na czym polega praca architekta, konstruktora, wykonawcy budowlanego, instalatora, geodety oraz innych zawodów związanych z powstawaniem budynków oraz miasta.  Zajęliśmy się zadaniami, którymi oni sami zajmują się w swojej codziennej pracy i sprawdziliśmy, czy któryś z tych zawodów nie przypadł uczestnikom zajęć do serca. Warsztaty były prowadzone przez architektów, architektów wnętrz, konstruktorów, wykonawców budowlanych oraz przez gościnnie  zaproszonych specjalistów z pokrewnych branż.

PROJEKTY: W ramach naszego cyklu uczestnicy projektowali meble, wnętrza, mieszkania, budynki, ogrody, tereny zielone oraz spróbują swoich sił w urbanistyce i planowaniu przestrzennym. Młodzież wykonywała makiety, malowała, ale również budowała i konstruowała używając prawdziwych materiałów budowlanych. Mamy nadzieję, że to pomogło stwierdzić czy bliżej im do Architektury czy do ASP, a może do pracy na placu budowy?

Warsztaty oparte były o metodę pracy od pomysłu do realizacji. Młodzież samodzielnie projektowała, rozwiązywała problemy techniczne, które napotkała na drodze a potem będzie realizowała swój projekt w naturze. Każde warsztaty to rodzaj ćwiczenia projektowego zakończonego realizacją.

LOKALIZACJA: Spotkania odbyły się zarówno w domach kultury: Centrum Łowicka oraz Służewiecki Dom Kultury, jak i w pracowniach związanych z prezentowaną na danym spotkaniu branżą, np. w pracowni architektonicznej, w stolarni, w pracowni ceramicznej itp. Poprzez pracę w różnych miejscach, uczestnicy zajęć mieli okazję zapoznać się z ciekawymi miejscami w Warszawie oraz poczuć klimat prezentowanego zawodu.